Alyvuogių aliejus - kaip išsirinkti?
-
Kai nusprendžiame nusipirkti alyvuogių aliejaus, daugelis mūsų pradeda dvejoti, matydami gausų pasirinkimą ir bandydami suprasti neaiškius terminus bei aprašymus. Vis dėlto išsirinkti kokybišką alyvuogių aliejų nėra sunku. Straipsnyje apžvelgsime į ką reikia atkreipti dėmesį renkantis ir kaip išsirinkti tinkamą bei kokybišką alyvuogių aliejų.
Alyvuogių aliejaus nauda
Daugelis žino, kad alyvuogių aliejus yra labai vertingas, tačiau svarbu atsiminti, jog vertingas yra tik kokybiškas aliejus. Net jei parduotuvės etiketėje parašyta, kad tai yra Extra Virgin, t. y. pirmojo šalto spaudimo aliejus, tai dar nereiškia, kad jis tikrai bus kokybiškas.
Esminiai alyvuogių aliejaus privalumai ir nauda sveikatai:
- Tyrimais įrodyta, kad alyvuogių aliejuje esantys polifenoliai gerina žarnyno veiklą ir padeda gerųjų bakterijų susidarymui.
- Alyvuogių aliejus turi maistinių medžiagų, kurios padeda sunaikinti kenksmingas bakterijas, ypač esačias skrandyje.
- Alyvuogių aliejus naudingas kovojant su senėjimu.
- Pastoviai naudojant alyvuogių aliejų pastebimas retesni susirgimai širdies ligomis. Mažėja širdies priepuolio ir insulto rizika.
- Alyvuogių aliejus padidina antioksidantų kiekį kraujyje ir taip veiksmingai kontroliuoja svorį.
- Alyvuogių aliejuje gausu vitaminų A, E, K ir D būtinų mūsų odai.
Todėl, jeigu alyvuogių aliejaus nenaudojate arba tik užpilate šaukštelį ant salotų, pats metas šią gamtos dovaną įtraukti į kasdieninį racioną. Kokybišką alyvuogių aliejų valgykite ant tuščio skrandžio ryte, dėkite jį į troškinius, sriubas, užtepėles. Valgykite alyvuogių aliejų visur ir visada, kad gautumėte maksimalią naudą.
Kokie veiksniai nulemia alyvuogių aliejaus kokybę?
Pirmiausia, žinoma, aliejaus kokybė priklauso nuo alyvuogių, iš kurių jis yra išgaunamas. Įvairiuose regionuose auginamos skirtingos alyvuogių veislės, kurios skiriasi aromatu, aštrumu ir polifenolių kiekiu.
Taip pat labai svarbu, kaip ir kada renkami alyvuogių derliai. Aukščiausios kokybės aliejus gaunamas tik iš nesunokusių (tik pradėjusių nokti) alyvuogių, kurios dažniausiai skinamos rankomis. Toks metodas užtikrina didesnį polifenolių kiekį ir aštresnį skonį, tačiau šis aliejus yra brangesnis, nes iš nesunokusių alyvuogių išspaudžiama kur kas mažiau aliejaus nei iš visiškai sunokusių.
Pigūs alyvuogių aliejai, kuriuos dažniausiai randame parduotuvėse, paprastai gaminami iš įvairių prastesnės kokybės pilnai sunokusių alyvuogių, supirktų iš skirtingų ūkių. Šios alyvuogės skinamos skirtingu laiku ir dažnai ilgą laiką laikomos sandėliuose prieš išspaudžiant aliejų.
Kaip išsirinkti kokybišką alyvuogių aliejų?
Norint pagaminti kokybišką alyvuogių aliejų su naudingomis savybėmis, gamintojas turi atlikti daugybę sudėtingų užduočių – nuo alyvuogių skynimo iki aliejaus pakavimo.
Pirmiausia, turime žinoti, kad tiek maistui, tiek odai vertingiausi yra nerafinuoti, tai yra, chemiškai neapdoroti ir neišgryninti aliejai, gauti pirmojo šalto spaudimo būdu. Tik tokie aliejai yra „gyvi“ – jie išlaiko vertingas savybes, juose išlieka įvairios rūgštys, vitaminai ir kitos bioaktyvios medžiagos.
„Alyvuogių aliejaus pasiūla rinkoje yra milžiniška, tad norint išsirinkti reikėjo išsiaiškinti labai daug subtilybių. Jums šio darbo daryti nebereikia, nes mes atlikome jį už jus. Tad aukščiausios kokybės alyvuogių aliejų galite įsigyti mūsų e-parduotuvėje!”